Черна гора и Хърватия 2024 - 1 част
- Lusy
- 15.06.2024 г.
- време за четене: 10 мин.
Актуализирано: 8.11.2024 г.
През 2018 г. направихме спонтанна обиколкка на няколо града по Адриатическото крайбрежи и още тогава се влюбих. Сините реки, безкрайни мостове и кристална морска вода, спиращи дъха гледки и древни градове. Тогава минахме през Сърбия транзит и посетихме остров Св. Стефан, Котор (Черна гора), Дубровник (Хърватия) и Мостар (Босна и Херцеговина) - виж тук.
Още тогава си обещах, че ще се върна някой ден. От предходния ми опит и малко проучване стигнах до следните изводи - пропускаме Сърбия като място за нощувки - гостоприемни хора с невероятна кухня, но твърде много тъмни събекти и не особенно безопасна страна. Същото се отнася и за Босна и Херцеговина. Черна гора не е в Европейския съюз, но като валута са приели еврото, нямат винетки или други пътни такси. Хърватия е в Европейския съюзи, от януари 2024 г. приеха и еврото като валути. Почти навсякъде сме плащали с карти, носихме си в брой за ресторанти, сладолед, но на повечето места също можеше да се плаща с карта. В Хърватия няма винетки, има тол такса за магистралите.
С малко ровене в Google си набелязах градовете Будва, Сплит, Задар, Слуня и Загреб като главни точки и се получи следния маршрут:
Използвахме майските празници - 27 април - 04 май 2024 г. Тръгването от София го планувах възможно най-рано - не обичам да стоя много по граници и се надявах да избегна опашки, за това потеглих в 5 сутринта. Плана отново беше аз с кола, а мъжа ми с мотор - маршрута е изключително подходящ за мотористи поради многото завои, серпентини и малкото магистрали. Оставих кучето на хотел за първи път и се оказа много успешно решение, както и предполагах.
Преминах транзит през Сърбия и първата нощувка беше в първия възможен град в Черна гора - избрах гр. Беране. Пътя до него е с много малка част магистрала, след това се навлиза в планините, много завои и невероятни гледки и отнема около 7 часа целия преход, като не включва престоя на двете граници. Градчето е малко, намира се на река Лим и след като пристигнахме направихем една малка разходка из него.
Нощувхме в Apartmani Previja - апартамента беше съвсем обикновен, в района нямаше много избор и беше относително скъп. Съотношение качество/цена определно не беше добро.
На сутринта потeглихем към остров Св. Стефан. Прехода е само 3 часа. В градчето има паркинг, срещу 2Е си оставяте спокойно колата и за час се разходихме. Острова е затворен за посетители. В предния пост можете да прочетете повече: тук
След това потеглихме към гр. Будва. Града е разположен на крайбрежитео, но на стръмен хълм и си е цяло приключение шофирането и паркирането в района. За всички градчета заложихме на сигурен паркинг към апартаментите за настаняване, паркирането в града е платено и почти невъзможна мисия. Натанихме се в Lilly apartment - изключително приятни домакини, поддържан апартамент с към града и съотношение цена/качество беше идеален. На 5 минути от стария град и по стръмни улички и стълбички. Определно го препоръчвам - в дясно снимката е гледката от балкона. Пристигнахме към обяд, настанихме се и се отправихме към града в търсене на място да обядваме. Попаднахме на Restaurant Adriatic - препоръчвам. Бързо обслужване, студена бира, много вкусна храна.
Посетихме и една малка пекарна Good Food - разкошни десерти!
Будва е известна туристическа дестинация и привлича туристите с плажовете, нощния живот и средиземноморската си архитектура. Районът на Будва е бил населен още от дълбока древност. Според местна легенда градът е основан от финикиеца Кадъм, който е бил заточен в Тива и след напускането ѝ с жена си Хармония намират тук подслон. Своето наследство в Будва оставят 2 големи древни цивилизации – древногръцката и древноримската. След падането на Римската империя и разделянето ѝ на Източна и Западна Римска империя точно в района на Будва минава границата между тях, което се отразява на историята и културата на града. Първите сведения за Будва датират от 5 век пр.н.е.
Старият град се намира върху вдадения в Адриатическо море полуостров в центъра на Будва. В миналото Старият град е бил на малък остров, който впоследствие се е свързал със сушата с пясъчен провлак и се е превърнал в полуостров. Заобиколен е от укрепления от XV в. с порти, кули и крепостни стени. Има пет входа към Стария град, където можете да се насладите на тесните улички и паметниците на средновековната култура. Повечето сгради в Стария град са строени по венециански дизайн, има три основни църкви, намиращи се там - "Свети Иван" (VII в.), "Дева Мария от Пунта" (840 г.) и "Света Троица" (1804 г.)
Към църквата "Свети Йоан" през 1867 г. е пристроена камбанария, която съществува до днес. Храмът разполага с богата библиотека, даваща сведения за историята на града в края на XVIII в.
Предполага се, че малката църква "Свети Сава" с размери едва 3х5 м е построена през XIV в. Днес е само туристическа атракция и в нея не се извършват църковни ритуали.
Намерихме и известната "Танцьорката от Будва" на скулптора Градимир Алексич, поставена на черногорското крайбрежие през 1965 г. Съществуват две легенди, свързани с паметника. Според едната скулптурата е посветена на балерина, паднала от скала. Спред втората легенда паметникът е посветен на трагичната история на девойка, която години наред чакала своя любим, който не се върнал от плаване.
На другата сутрин потеглихме към гр. Котор, бях планувала едночасова разходка, защото родителите ми не го бяха посещавали. В центъра на града има няколко платени паркинга и за 2/4Е спокойно си оставяте колата. Града е малък, разходихме се по кривите улички рано сутринта, докато още нямаше много туристи. Все така прекрасен и живописен като преди 6 години.
Дубровник го видяхме само отгоре, за него нямаше време. Крайната ни цел беше Сплит, прехода отнема около 5-6 часа през крайбрежния път на Адриатическо море.
Пристигнахме ранния следобед в гр. Сплит и се настанихме в Apartment Resorts Place - този апартамент беше страхотно попадение. Красив, много добре оборудван и на 5 минути от стария град. изключитено доволни бяхме. Тук останахме 2 нощувки и чесно казано, не ми стигнаха. Сплит е много красив и определено много какво да предложи. Пристигнахме късно и бяхме уморени, направихме малка разходка из стария град, без да залагаме не нещо определно. Оставихме се на туристическия поток, като се лутахме из малките улички и завършихме деня на Морската алея Рива със сладолед в ръка.
Сплит е вторият по големина град в Хърватия и е най-големият град на хърватското крайбрежие. Градът е основан като гръцка колония Аспалатос (на гръцки : Ἀσπάλαθος) през 3-ти или 2-ри век пр. н. е. на брега на илирийските Далмати, а през 305 г. сл. н. е. става мястото на двореца на римския император Диоклециан. Става известно селище около 650 г., когато наследява древната столица на римската провинция Далмация, Салона. След разграбването на Салона от аварите и славяните, укрепеният дворец на Диоклециан е заселен от римски бежанци. През годините Сплит става византийски град, венециански град, силно укрепен пост, заобиколен от османска територия. Преминава през ръцете на Хабсбургите, наполеон, Италия, Австро-Унгария и Югославия. През 1991 г. Хърватия се отдели от Югославия на фона на Хърватската война за независимост.
Източник Уикипедия, повече можете да прочетете тук.
В годините след 2000 г. Сплит най-накрая набра скорост и започна да се развива отново с акцент върху туризма. От просто транспортен център, Сплит сега е основна хърватска туристическа дестинация.
На следващия ден посетихме римските разкопки в комплекса Salona - Салона (на старогръцки : Σάλωνα) е древен град и столица на римската провинция Далмация. Салона е основан през 3-ти век пр.н.е. и е бил разрушен при нашествията на аварите и славяните през 7-ми век сл.н.е. Могат да се видят много римски характеристики като стени, форум, театър, амфитеатър, обществени бани и акведукт. Източник Уикипедия и тук можете да прочетете повече за комплекса.
Взехме си семеен билет за 15 Е, разходката в комплекса отнема около 1-2 часа и е много впечатляващ. Счита се, че Салона е най-големият археологически парк в Хърватия. Според De Administrando Imperio (10-ти век) на Константин VII Салона е била „наполовина по-голяма от Константинопол “. Първоначално се смяташе, че е нараснал до над 60 000 жители, скорошни разкопки установяват, че е с една трета по-голям, отколкото първоначално се е смятало от археолозите.
От тук се оправихме към апартамента, за да оставим колата. Планът беше обяд и след това Стария град. Обядвахме в малко место заведение в началото на стария град - Restoran Zalogajnica Barba - традиционна местна кухня. Непосредствено до пазарчето, много вкусно и с добро обслужване.
Един от входовете към Стария град - Източната порта:
След обяда минахме покрай пазара - малък flea market, сувенири, зеленчуци.
Дворец на Диоклециан е главната ни цел. Построен от римския император Диоклециан на 6 километра югозападно от античния Салона и заема половината от Стария град в Сплит. Той е сред най-добре запазените дворци от времето на Римската империя. От 1979 г. заедно с историческия център на Сплит е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Въпреки че се нарича "дворец" поради предназначението му като пенсионна резиденция на Диоклециан, терминът може да бъде подвеждащ, тъй като структурата е масивна и повече прилича на голяма крепост: около половината от нея е била за лична употреба на Диоклециан и в останалите се помещава военният гарнизон. Източник Уикипедия, повече за двореца можете да прочетете тук.
Срещу камбанарията, на площад Перистил е туристическия център, в който можете да закупите туристически билет. За ученици до 12г е безплатно, до 18 г е 50% и за възрастни билета е в зависимост кои обекти ще посетите. Билета е комбиниран, от 1 до 5 обекта включва Ние искахме за 5 обекта, но в този час предлагаха само за 4 - жълтите и пропуснахме криптата.
Площад Перистил е един от най-красивите площади в Хърватия. Заобиколен е от катедралата Св. Домниус, вход към сутерена на двореца и бившия храм на Юпитер. Той е централният площад на двореца, където се намира главният вход към квартирите на Диоклециан. Освен това дава достъп до мавзолея на Диоклециан на изток (днес катедралата Свети Домний) и до три храма на запад (два от които сега са изгубени, като третият, първоначално храмът на Юпитер, се превръща в баптистерий). Има и храм точно на запад от Перистила, наречен Храмът на Ескулап, който има полуцилиндричен покрив, изграден от каменни блокове, който не е протекъл до 1940 г., когато е покрит с оловен покрив. Храмът е реставриран наскоро.
Първо посетихме Cathedral Treasury Split - малък музей, разположен в храма на Кибела. Той се намира главният туристически офис - малък музей, където могат да се видите някои литургични предмети, картини и скулптури от катедралата и други църкви.
Катедралата Свети Домниус е построена по време на управлението на Диоклециан. Първоначално трябвало да бъде гробът на императора. Той изгонил всички християни, които живеели в околността. Повечето от тях бягат на близките острови, но някои били убити. Един от тях беше днешният мъченик и светец Свети Домний. Няколкостотин години след смъртта на императора християните се завръщат в Сплит. Те изнасят неговия саркофаг от сградата и поставят вместо него саркофага на св. Домин и сградата става църква. Построена през 305 година, това е най-старата катедрала в света. Тя е кръстена на Свети Домниус (или Дуйе) – светец-покровител на Сплит, който става епископ на Солин (някогашната Салона (Salonae)) през III век. Тогава Салона изпълнява функцията на столица на провинция Далмация.
В Катедралата не са разрешени снимки, но направих една тайна снимка на тавана.
Камбанарията на катедралата е построена в готически стил през 14 век. Изграждането на камбанарията започва през XIII век и продължава повече от две столетия – това е причината да се открива смесица между романски и готически стил. Тя е една от най-добре запазените по цялото Адриатическото крайбрежие. Първите строители и проектанти не са известни, но се знае, че през XV век Никола Твърдое ръководи процедура по строителство. Сред дарителите, с изключение на сплитчани, са Бела IV и съпругата му Мария, Иван Франкопан Цетински и Колафиса. През 1908 година претърпява реконструкция и много автентични скулптури са премахнати.
Гледки от върха:
Баптистерията или Храмът на Юпитер (на хърватски : Jupiterov hram) е храм, посветен на древноримския бог Юпитер. Намира се в западната част на двореца на Диоклециан близо до Перистила, централния площад на императорския комплекс. Построена е между 295 и 305 г., по време на строителството на двореца, и вероятно е превърната в баптистерий на Св. Йоан Кръстител през 6 век, по същото време, когато е построена криптата, посветена на Св. Тома. Преди входа на храма е един от дванадесетте сфинкса, донесени от Египет от император Диоклециан. Шотландският архитект Робърт Адам смята този храм за един от най-красивите паметници в Европа.
Криптата - Под катедралата Свети Домниус има крипта, превърната в параклис Света Лусия (Chapel of St. Lucy). Параклисът е посветен на света Лусия от Сиракуза, една от последните жертви на християнските гонения по време на управлението на Диоклециан, към 304 г. след Хр. Легендата гласи: Луси извади очите си от отчаяние и ги изпрати на отхвърления си годеник в чиния. По чудо Дева Мария или може би Свети Рафаел й връща още по-красиви очи; това е причината Света Лусия да е покровителка на слепите и на очните. Ние я пропуснахме (сн. Google).
Катакомбите или Избите на двореца - Сутеренните катакомби на двореца на Диоклециан в Сплит. Използва се и като тронната зала на Мийрийн в Game of Thrones. Входът им започва/завършва на Cardo maximus в двореца, приближавайки се от перистила и Porta Aenea. Масивните сводести изби са оформени в конструкцията на двореца в посока надолу, за да изравнят южната, жилищна част на двореца с други части на двореца. Техните пространства имат разнообразни форми: базилична, централна, централно-кръстосана, правоъгълна и т.н. Стените са им служили като основа на императорските жилищни сгради над тях, а формите им на пространство вероятно са съвпадали с формата на тези сгради, които са изчезнали от формовани къщи и улици на Сплит през Средновековието. Ние я пропуснахме (сн. Google)
Площадът на републиката, известен като Прокуратив, се намира в западния край на главната алея. Пред площада има и фонтан. Площадът е заобиколен от три страни от монументални сгради, две от които са построени в неоренесансов стил с арки, наподобяващи Procuratie Nuove във Венеция. В миналото на площада е имало и театър, който е изгорял през 1881 г. Идеята за реализацията на този комплекс е на известния кмет на Сплит Антонио Баямонти. Днес на него има множество ресторанти и служи като място за различни градски и социални събития като Сплитския фестивал. Площадът е обществена зона и се посещава напълно безплатно.
Доминиканска църква и манастир Св. Екатерина Александрийска - Средновековният манастирски комплекс с църквата "Св. Екатерина Александрийска" е построен на мястото на раннохристиянска църква, посветена на същата светица от 5-6 век. Доминиканската църква и манастир са издигнати източно от стените на двореца на Диоклециан през 1217 г. Църквата е била разрушена по времето, когато градът е бил укрепен по време на Кандийската (Критската) война. След края на войната, от 1666 до 1682 г., църквата и манастирът са преустроени в бароков стил. Сегашният вид обаче е резултат от големи промени от 1932 до 1934 г. През 1944 г. манастирът е частично разрушен по време на съюзническите бомбардировки. Църквата притежава барокови олтари с картини, от които тези на Matija Ponzoni-Pontun и Sebastiano De Vita са особено важни.
В Сплит се заснема и част от Game of Thrones - тук са заснети главни порти на бившия робски град Марийн; подземия, където Денерис държеше драконите си; шокиращо убийство на сир Баристан Селми, улици на Мийрийн и др. В Стария град можете да намерите и музея „Game of Thrones“, билета е около 15Е. В артефакти от хитовия сериал, автентичен реквизит, костюми, фигури в реален размер, оръжия, градски диорами, комплект и още. Ние го пропуснахме(сн. Google)
Comments