Токио 2025 - част 2
- Lusy
- 18.03
- време за четене: 6 мин.
Актуализирано: преди 2 дни
ДЕН 3 (06.03.2025): Tokyo Metropolitan Government Building; Kabuki-cho; Годзила в Hotel Gracery; 3D котка; Shibuya Scramble Square; Статуята на Хачико; Takeshita-dori; Meiji Shrine; Yoyogi Park; Tokyo Tower; Zojoji Temple; Kyu Shiba-rikyu Garden; Hamarikyu Gardens; Ameyoko.
Поради слабия сезон нямаше опашка при Tokyo Metropolitan Government Building. В сградата има безплатна гледка към Токио от 45 етаж. Беше изключително спокойно и можехме спокойно да се насладим на 360 градусовите панорами на цял Токио. При чисто и ясно небе може да се види и планината Фуджи, ние нямахме отизи късмет.
Кратък клип: https://www.facebook.com/share/v/1Yu5rHzSfZ/






Тук наблизо се намира гигантският билборд с 3D котка, разположен в Кабукичо.
Кратко клипче: https://www.facebook.com/share/v/1F2ynQHMRT/





Ето и кратко видео от уличката: https://www.facebook.com/share/v/1DSjTtGfYo/







Kyu Shiba-rikyu Garden и Hamarikyu Gardens са много близо една до друга градини. Градината Kyū Shiba Rikyū, известна още като Kyū Shiba Rikyū Onshi Teien, е обществена градина и бивша императорска градина в район Минато, Токио. Hamarikyu Gardens е обществен парк в стила на периода Едо, разположен в бивша резиденция на шогун от 17-и век, с изкуствено езеро. Входните такса са съответно 150 и 300 йени. Продава се комбиниран билет за двете.





Завършихме този интензивен ден с лежерна разходка по улица Ameyoko. Ameyoko (アメ横) е оживена пазарна улица по релсите на линията Yamanote между гарите Okachimachi и Ueno. Името "Ameyoko" е съкратена форма за "Ameya Yokocho" (алея на магазин за бонбони), тъй като там традиционно се продават бонбони. Алтернативно, „Ame“ също означава „Америка“, защото много американски продукти са били налични, когато улицата е била място на черен пазар в годините след Втората световна война. Днес по Ameyoko се продават продукти като дрехи, чанти, козметика, прясна риба, сушени храни и подправки. Работното време и дните на затваряне зависят от отделните магазини, но те обикновено отварят около 10:00 и затварят около 20:00.
На мен определено ми е една от любимите улички в Токио. Намираше се на 20 минути от нашия хотел и няколко пъти я посетихме за дегустация на месни специалитети.





ДЕН 4 (07.03.2025): Токио Station; Tokyo Imperial Palace; Kappabashi; Tokyo Skytree и Asahi Beer Hall; туристически център; Nakamise-dori; Senso-ji Shrine и Kaminarimon Gate;


Настоящият Императорски дворец (皇居, Kōkyo) се намира на мястото на бившия замък Едо, голяма паркова зона, заобиколена от ровове и масивни каменни стени в центъра на Токио, на кратка разходка от гара Токио. Това е резиденция на японското императорско семейство. Замъкът Едо е бил седалище на шогуна Токугава, който управлява Япония от 1603 г. до 1867 г. През 1868 г. шогунатът е свален, а столицата и императорската резиденция на страната са преместени от Киото в Токио. През 1888 г. е завършено строителството на нов императорски дворец. Дворецът е бил разрушен по време на Втората световна война и възстановен в същия стил след това.





Ето и 180 градусова гледка от Туристическия център - кратък клип: https://www.facebook.com/share/r/1Bu2erYeL5/




ДЕН 5 (08.03.2025): Japanese Sword Museum и градините към него Kyu-Yasuda Garden; Yanaka Ginza Shopping Street; Hie-Jinja Shrine; Roppongi Hills - паяка.




Yanaka Ginza Shopping Street е много приятна старомодна търговска улица, разположена близо до гара Nippori. Има много хубави сергии за храна с евтини закуски като пиле на скара и крокети от раци. Тук има над 60 отделни магазина, запазва носталгична атмосфера, напомняща за средата на 20-ти век.




Hie-jinja е голямо светилище, разположено на хълм между бизнес районите Akasaka и Nagatacho, в центъра на Токио. Заобиколен от високи офис сгради, мястото на Шинто предлага на служителите и семействата на квартала спокойно място за отдих, заедно с приятна алея с порти от цинобар. На всеки 2 години Sanno Matsuri, един от най-важните фестивали в столицата, се провежда на територията му.
Най-старите следи от присъствието на светилищата датират от периода Камакура (1185 - 1333 г.). Хие-джинджа по-късно става светилището, защитаващо замъка Едо, по време на построяването му от Ота Докан през 1478 г. През 1659 г. той е преместен на сегашното си местоположение по инициатива на Токугава Иецуна (1641 - 1680). В края на Шогуната Токугава, мястото продължава да пази място на сила, наблюдавайки Императорския дворец. Той почита божеството-пазител на Токио и все още е важно светилище за жителите на столицата.
Като светилище Hie, основното почитано божество ками е богът на планината Hiei в префектура Shiga, наречен Oyamakui-no-kami или Sanno-no-kami, чийто божествен пратеник е маймуната. Следователно това животно е изобразено до голяма степен тук, особено в статуи.
Екстрата на ie-jinja се намира в задната част на свещената му територия, с второстепенното светилище на Инари и неговата алея с червени порти тории, която се спуска към улицата. Почти няма минувачи, така че можете да се възползвате максимално от сенчестия пейзаж на стълбите, за да направите красиви снимки като във Fushimi Inari Taisha в Киото.






Comments