top of page

Черна гора и Хърватия 2024 - 2 част

  • Снимка на автора: Lusy
    Lusy
  • 15.06.2024 г.
  • време за четене: 8 мин.

Актуализирано: 20.06.2024 г.

На следващата сутрин се отправихме към гр. Задар. Прехода до него e само 2 часа и плана беше да разгледаме града сутринта, следобеда си го освободихме за изненадата за децата.

Настанихме се в Apartment Haja - най-красивия апартамент до тук, на около 2 км до стария град или 30 минути пеша. Изключително любезни домакини, много красив и чист апартамент, добре оборудван. Оставихме багажа и слязохме до града с колата. Непосредствено до стария град има платен паркинг, който в последствие се оказа безплатен заради празника. Беше 1 май, празник който и Хърватия празнува и града беше празен.

Задар (на хърватски: Zadar; на италиански: Zara), който като селище се оформя през 9 век пр.н.е., когато е обитаван от либурните. Когато става римски муниципиум през 59 г. пр.н.е., селището приема името Ядера. През 48 г. пр.н.е. става римска колония. По това време той приема характеристиките на традиционен древноримски град, с пътна мрежа, форум и издигнат капитолий с храм.



В днешно време Задар е исторически център на Далмация, както и основен политически, културен, търговски, промишлен и транспортен център. В него се седалището на католическата Задарска архиепархия. Поради богатото си културно наследство, градът е една от популярните туристически дестинации в Хърватия. През 2017 г. укрепеният град на Задар е включен в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, като част от венецианските отбранителни съоръжения от 15 – 17 век. Повече за града пожете да прочетете тук.

Сухопътната порта:

Църквата Свети Донат (на хърватски: Crkva sv. Donata) - името й се отнася до Донат от Задар, който започва строителството на тази църква през 9 век и го завършва в североизточната част на римския форум.

Катедралата "Св. Анастасия" (на хърватски: Katedrala sv. Stošije) е римокатолическата катедрала, седалище на Задарската архиепископия и най-голямата църква в цяла Далмация (крайбрежния регион на Хърватия). Произходът на църквата датира от християнска базилика, построена през 4-ти и 5-ти век, докато голяма част от сегашната трикорабна сграда е построена в романски стил през 12-ти и 13-ти век. Обектът е включен в Предварителния списък на обектите на световното наследство на ЮНЕСКО.

Накрая на крайбрежната улица се намира Морският орган (на хърватски : Morske orgulje) - архитектурен обект за звуково изкуство. Той е експериментален музикален инструмент, който свири музика чрез морски вълни чрез тръби, разположени под набор от големи мраморни стъпала - тук You tube: тук

Паметник на Слънцето или Поздравът към Слънцето (на хърватски: Pozdrav suncu). Състои се от триста многослойни стъклени плочи, разположени на същото ниво като павираната с камък брегова линия. Kръг с диаметър 22 метра, под който са поставени фотоволтаични соларни модули. Осветителните елементи, монтирани в кръг, се включват през нощта и създават светлинно шоу. Паметникът, проектиран от хърватския архитект Никола Башич символизира общуването с природата, общува със светлината, докато намиращият се наблизо морски орган общува със звук.

Малко снимки от Google:

Още снимки от града:



В празничния ден през седмицата беше отворен и увеселителния парк, който се намираше на 30 км от Задар - парк Далмаланд. Отваряше в 16 ч и беше изненадата за децата. Билета е около 25Е - отново съвет да ги закупите по-рано, на място са по-скъпи. Паркинга е безплатен. Има две части - воден парк и увеселителен, беше студено още и водния парк беше затворен. Като цяло е малък и за 2 часа си обиколил всичките забавление. Ние го посетихме в променливо време и беше почти празен, което означаваше, че не губим време в опашки. Сайт




На другата сутрин се отправихме към малкото градче Slunj, на 2 часа от Задар, на кът за Загреб. Решихме да посетим него вместо Плитвишките езера поради ограниченото ни време. Слун (архаичен хърватски Slovin grad) е град в планинската част на Централна Хърватия, разположен по протежение на важния път север-юг към Адриатическо море между Карловац и Националния парк Плитвички езера, на среща на реките Корана и Слунчица. Слун е културен и социален център на регион Кордун в близост до Босна и Херцеговина. Slunj е известен със своите малки водопади и добре запазените мелници за царевица (датиращи от 18 век) в живописната долна част на града, наречена Rastoke (отнасяйки се до разклоненията на реките). Река Слунчица (наричана още „Слушница“) тече през няколко водопада и каскади в река Корана. Тук се намират и 22-те воденици на Растоке.



Последна спирка от нашето Адриетическо приключение е гр. Загреб. Очакваха ни около 2ч път. Отседнахме в Bonus Apartments - любезни домакини, чудесна комуникация, чисто и спокойно. На 5 минути от трамвайна спирка, на няколко спирки от центъра на града. Пристигнахме ранния следобед и имахме предостатъчно време да се разходим, за това оставихме багажа и отидахме да обядваме. Имахме препоръка от приятели за заведение в центъра - Pečenjara Tivoli - in Zagreb. В сърцето на Стария град, чудесно заведение с много вкусна храна, бързо обслужване.


Загреб (на хърватски: Zagreb), предишно име Аграм (докато е в Австро-Унгария), е столицата и най-големият град на Хърватия. Макар че има следи от обитаване на територията на днешния град още от неолита, включително римския град Андаутония, с днешното си име Загреб е споменат за пръв път през 1094 г. Загреб е важен туристически център, не само по отношение на пътниците, пътуващи от останалата част на Европа към Адриатическо море, но и като туристическа дестинация. От края на войната града привлича близо един милион посетители годишно, главно от Австрия, Германия и Италия, а през последните години и много туристи от далечния изток (Южна Корея, Япония, Китай и последните две години от Индия). Той се превърна във важна туристическа дестинация не само в Хърватия, но и в Югоизточна Европа. Повече за града можете да прочетете тук.

Има много интересни забележителности и събития, които туристите могат да посетят в Загреб, например, двете статуи на Свети Георги, едната се намира на площад Република Хърватия, а другата на Каменита врата, за която се казва, че образът на Дева Мария е единственото нещо оцеляло при пожара от XVII век. Също така има и арт инсталация, която започва от улица Bogovićeva и представлява умален модел на Слънчевата система. Повечето хора не знаят за какво е предназначена статуята „Приземно Слънце“, а само драскат графити и подписи върху нея, но всъщност Слънцето е в умален мащаб, с много планети, разположени по целия Загреб в мащаб със Слънцето. През годината има и много фестивали и събития, което прави Загреб целогодишна туристическа дестинация.

Отправихме се първо към Загребската катедрала „Възнесение Богородично и св. св. Стефан и Владислав“ (на хърватски: Zagrebačka katedrala Marijina Uznesenja i sv. sv. Stjepana i Ladislava) в Каптол, която е римокатолическата катедрала в Загреб. Тя е не само най-високата сграда в Хърватия, но и най-монументалната храмова сграда в готически стил на югоизток от Алпите. Пълното ѝ име е „Катедрала на Възнесение Богородично и св. св. Стефан и Владислав“. Сградата е в типичен готически стил, а кулите ѝ се смятат за местна забележителност, тъй като се виждат от почти всички части на града. През 1093 г., когато крал Владислав (1040 – 1095) премества епископския престол от Сисак в Загреб, той провъзгласява съществуващата църква за катедрала. Строителството на настоящата катедрала започва скоро след смъртта му. Завършена е през 1217 г. и осветена от крал Андрей II Унгарски. В момента е в ремонт и не успяхме да влезем вътре.

Разходихме се из малките улички.



Разходихме се из Горни град (Gornji Grad) - там се намират президентската резиденция, историческата църква Св. Марк, хърватският парламент и много музеи и галерии. Всички те са разположени на романтични каменни улици, осветявани от газови лампи във вечерните часове. Църквата Свети Марк (Crkva svetog Marka) е една от най-интересно декорираните църкви в тази част на Европа. Има необичайна мозайка на покрива, на която за изобразени гербовете на Хърватия и Загреб. Завършена през 13 век и реконструирана 100 години по-късно. Впечатляващият покрив е завършен през късния 19 век. И тя беше затворена за посетитале.

Минахме през Каменната порта - уникално духовно място с интересна история – Каменна порта (Kamenita Vrata). Датира от 13 век и е религиозна арка с благодарствени каменни плочи, където вярващи идват да се молят. Когато се минавате през портата, се пазете тишина. Според легендата иконата на Дева Мария, която е тук, по чудо е оцеляла големия пожар в града от 1732 година и не е била ощететена.

Още от Горния град:


За да се стигне до Горния град има два начина - стъпала и малки улички или да се качите на най-късия фуникулар в света - Цената му е 5 хърватски куни или 1,25 лева. И от върха на Фоникуляра се открива целия Загреб.

Другият необикновен район – Долни град, има много ресторанти, кафенета, театри и паркове, които го правят удивително място. В Загреб има много зелени площи и алеи. Въпреки бързо развиващата се икономика и транспорт, градът е запазил чара си и спокойната атмосфера. Него оставихме за следващия ден.

В следващата, леко дъждовна сутрин първо посетихме търговската част - Пазарът Долац (Dolac) е известен пазар на открито в центъра на Загреб. Симпатичните червени чадъри над сергиите са се превърнали в негов отличителен знак. Един от най-хубавите пазари, които съм посещавала - и открития и закрития пазар бяха много добре заредени с разкошни продукти.

Mистериозният подземен свят на Загреб - тунела Грич (Grič). Този тунел е свързан с Втората световна война, когато започва строителството (между 1943 и 1944 г.), а през 1947 г. тунелът е леко реновиран. Разбира се, първата и основна функция e беше защитата по време на войната. След Втората световна война тунелът е занемарен. Въпреки това до началото на 90-те години тунелът е почти неизползваем. Тогава първите рейв партита започват да се провеждат в Загреб в тунела Grič. Оттогава тунелът Грич придобива своето туристическо предназначение и се планира изграждането на музей в него. Тунелът отваря врати за посетители през 2016 г. Тунелът Грич е дълъг само 350 метра. Има два главни входа - единият на улица Mesnička 19 и другият на улица Radićeva 19 . Има четири изхода към улица Tomićeva или улица Ilica , но те все още не функционират. Ширината на тунела е 3,5 метра, с изключение на централната му част, където той** е широк до 5,5 метра. Някои изследователи смятат, че това е само един от тунелите под Загреб. Този пешеходен тунел е отворен за посещения всеки ден от 9 до 21 часа. Това е също един от начините да се качите от Долния до Горния град.

Днешния обяд посветихме на Азиатската кухня. При вчерашната разходка в на улица "Tkalciceva", която изглежда така, сякаш има кръчма на всеки няколко метра си набелязахме едно заведение за днешния обяд. Kungfu Express - вкусно, чисто, бързо обслужване.


Имахме план да посетиум Археологическият музей (Arheološki Muzej), където могат да се видят доказателства за присъствие на хърватите по тези земи от древността, Египетската колекция, както и Загребската мумия с най-стария надпис на етруски в света, са сред световноизвестните експонати. Но и той беше затворен и потеглихме към Ботаническата градина.

Загребската ботаническа градина (на хърватски : Botanički vrt u Zagrebu)e oснован през 1889 г. от Антун Хайнц, професор от Загребския университет, и отворен за обществеността през 1891 г., той е част от Факултета по природни науки. Покривайки площ от 5 хектара (12 акра), градината е разположена на надморска височина от 120 метра (390 фута) над морското равнище. Той е дом на над 10 000 вида растения от цял ​​свят, включително 1800 екзотични. Има големи езера за водни растения. Входна такса 2Е възрастен, 1Е ученик.



Напълно реставриран изложбен павилион с външна облицовка от лиственица, 2007 г.

Последната ни цел за деня беше Техническият музей на Никола Тесла (на хърватски: Tehnički muzej Nikola Tesl) - технологичен музей, който събира и показва научни и технически уреди, използвани в историята на страната. Той показва многобройни исторически самолети, автомобили, машини и оборудване. Техническият музей е основан през 1954 г., като официално отваря врати на 14 януари 1963 г. на ул. "Савска". Създател на концепцията за този музей е Божо Тежак, тогава професор във Факултета по природни науки на Загребския университет. През юни 2015 г. Общинското събрание на град Загреб решава да преименува Техническия музей на името на Никола Тесла.

Музеят организира образователни, учебни, информационни и случайни изложби, лекции и панелни дискусии на популярна наука, както и зали за игри и работилници.

Музеят поддържа най-старата запазена парна машина в района, датираща от средата на 19 век, която все още работи.

В музея има различни отделни секции:

  • Планетариумът

  • изложба Кошери

  • мината, модел на мини за въглища , желязо и цветни метали , с дължина около 300 m (980 фута)

изследването на Никола Тесла.

На следващата сутрин потеглихме към София. Очакваше ни 8 часове преход и потеглихме рано сутринта. С това приключи Адиатическото ни приключение, изминахме около 3000 км, бюджет около 3000лв за 6 човека.


Comments


bottom of page