top of page

Котор-Дубровник-Мостар: Част 2

  • Снимка на автора: Lusy
    Lusy
  • 25.05.2018 г.
  • време за четене: 4 мин.

Актуализирано: 24.06.2023 г.

На 25 май сутринта се отправихме към малкото градче Пераст, което се намираше на 12 км от Котор. В Пераст се чувства силно венецианско влияние, много е красив.

Близо до брега на градчето се намират два малки острова - Госпа от Шкрпела (Богородица на Скалата) и Свети Георги. На всеки от тях има построен по един малък параклис. Спазарихме се с местните лодкари и за 30 Е ни откара до единия от тях, в който към параклиса имаше и страхотен малък музей, който много ни хареса.

Следваща ни дестинация и крайна цел беше Дубровник, разстоянието беше само 80 км и в ранния обед бяхме там. Настанихме се в апартамент в покрайнините - Guest House Nikolina - https://www.booking.com/hotel/hr/guest-house-nikolina.bg.html#map_closed . Намираше се на около километър и половина от стария град със страхотна гледка. Самата квартираше беше страхотна, много добро попадение, силно препоръчвам.

Дубровник (на хърватски: Dubrovnik; на латински: Ragusa, Рагуса) е град с древна история в най-южната част на Хърватия, на самия край на Дубровнишкия провлак. Селището е туристически център и главен град на Дубровнишко-неретванска жупания. Дубровник е наричан „Перлата на Адриатика“. В миналото градът е един от важните центрове на развитие на сърбохърватския език и средище на писатели, поети, драматурзи, художници, математици, физици и други учени.

Дубровник (или Рагуза на латински) е основан при сливането на два града — Лаус, разположен на малък остров по южното далматинско крайбрежие, подслонил италианските бежанци от близкия град Епидаурум (днешен Цавтат), и славянското селище Дъбрава. Ивицата плитчини между двете части на града е засипана през XII век, обединявайки селището около новопостроения площад (сега наричан Плаца или Страдун). Площадът е павиран през 1468 г. и съграден отново след унищожителното земетресение от 1667 г. Градът е укрепен и две пристанища са построени на двата края на провлака.

Старият град - зашеметяващите сгради, облицованите с мрамор улици и невероятната атмосфера. Главната улица – Страдун, започва със стар манастир и завършва с красив площад.

Улица Страдун е прочутата пешеходна улица в стария град на Дубровник. Изградена е след голямото земетресение през 1667 г. Преди това там са се намирали сгради на благородници, а впоследствие сградите са с все така пищни фасади, но и са по-функционални. В края и има 31 м часовникова кула от XV век.

Фонтанът на Онуфри се намира срещу Църквата на спасението. Създаден е от Онуфри дела Кава в чест на завършената водоснабдителна система на града през 1438 г.  Има 16 страни, на всяка от които има оригинална скулптура на маска, чиято уста е чешма.

Градските стени - целият град, включително и пристанището, е заобиколен от стени, които са служели за защита от нападение по море. Те се простират в продължение на 2 км и на места достигат до 25 м ширина.

И прочутите стълби от сериала "Game of Thrones" и Walk of shame на Церсей ги открихме. Дубровник беше използван за снимачна площадка на сериала "Game of Thrones" и можете да се включите в организирани турове, които ще ви разведат из локациите от снимките и ще ви разкрият тайни зад кадър, в която ние не се включихме.

Разходихме се из крайбрежието, наслаждавайки се на луксозните лодки и яхти.

Аквариумът на Дубровник се намира в средновековната крепост Свети Иван. Разполага с колекция от морски обитатели - представители на флората и фауната на Адриатическо море. Най-старият обитател е морска костенурка, заела един от 3-те басейна в каменния под на музея още през 1953 г.

Разходихме се и покрай красивия плаж в близост до Стария град.

За съжаление престоят ни в Дубровник отиваше към своя край. На другата сутрин се качихме в колата и се отправихме към град Мостар, Босна и Херцеговина. Планът беше да разгледаме прочутия мост и след това да продължим към Сърбия. Ако имахме време, щяхме да спрем в Мокра гора. Ако не, посоката е град Чачак и нощувка там.

Пътят отново беше много красив, но бавен. Макар разстоянието да беше само 140 км, пристигнахме към обяд в Мостар.

Мостар е разположен на 2-та бряга на река Неретва. Сред най-големите му забележителности е Стари мост, построен през 1557 – 1566 г. от османския архитект Мимар Хайрудин по времето на Османската империя и оттогава е символ на града. Дълъг е 30 м и се издига на 20 м над Неретва в най-високата си точка. На 9 ноември 1993 г. мостът е разрушен по време на ожесточените сражения между босненските мюсюлмани и хървати. По-късно е възстановен с общите усилия на двете общности под ръководството на създадения от ЮНЕСКО научно-технически комитет. На 23 юли 2004 г., пред погледите на представители от 60 държави, мостът е открит официално.

Изключително стръмен и хлъзгав, преминаването му е цяло приключение - за удобство са изградени малки прагчета на крачка разстояние едно от друго, иначе преминаването му би било невъзможно. Преди и след него е изпълнен с малки магазинчета и работилнички. Водата отдолу имаше невероятно красив цвят.

Разгледахме набързо се отправихме към Сърбия. Преходът беше около 400км. Преминахме през цяла Босна и Херцеговина, през столицата им - Сараево, не сме спирали. Уви, придвижвахме се много бавно и за Мокра гора не остана време (В Мокра Гора се намира Дървения град на известния босненски режисьор Емир Кустурица).

Пристигнахме в Чачак доста късно с идеята само да преспим и с нови сили да минем следващия преход - Чачак - София и нови 400км.

Отседнахме в разкошно апартаментче Golden House Apartments, Чачак - https://www.booking.com/hotel/rs/golden-house.html . Намираше се в покрайнините на града, в близост до главния път. Идеален е за еднодневен престой и почивка.

На другата сутрин се отправихме към София, изключително доволни от екскурзията ни.


コメント


bottom of page